fr

Fotogalerie

2. 12. v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plzni zakončil náš festival svůj úspěšný XI. ročník. Skvělí hosté Jitka Hosprová, duchovní prostředí, pestrá a originální dramaturgie ani v tento závěrečný slavnostní večer nechyběla. Martina Kociánová Kühnův dětský sbor pod vedením Světlana Tvrzická a Vít Aschenbrenner se postarali o nádherné festivalové finále. V zaplněné lodi kostela si mohlo publikum vychutnat hudbu barokních mistrů ve skvělém podání mezzospranistky Martiny Kociánové a varhaníka Víta Aschenbrennera. Společně s violou Jitky Hosprové umělci připravili v první polovině programu koncertní árie D. Scarlatiho, G. Bononciniho, G. F. Handela, G. Ph. Telemanna a také Laudate Dominum W. A. Mozarta jež zněly od místních varhan z kůru. Solo viola se představila výběrem z Bachovi suity G. Dur a Preludium F. X. Brixi představilo místní františkánské varhany. Nástup Kühnova dětského sboru v polovině programu přinesl již adventní atmosféru s hudbou J. Temla ,, Září hvězda nad Betlémem". Poté jsme si mohli vychutnat společně s violou krásné Ave Maria G. Cacciniho, či A. Dvořáka. Ke sboru se postupně přidala i pěvkyně ve skladbách R. Liharta a táke C. Francka. Finální Adeste Fideles opět připojilo i varhany a také naše nadšené a dojaté publikum. Přidaná koleda Šla Maria potěšila všechny, kteří i v tento chladný den byli s námi. Děkujeme všem umělcům za úžasné výkony, skvělému Kühnovu dětskému sboru za spolupráci a našemu Martin Juha Foto za zachycení nádherného večera. Přejeme vám krásný adventní čas a těšíme se na vás příští rok! Vaše PU. 


Milí příznivci Procházek, máme pro vás první rychlou ochutnávku skvělých fotografií Martin Juha Foto z fantastického včerejšího večera ve zcela zaplněné Staré synagoze. Během programu Pocta Paganinimu jsme byli svědky fantastických virtuózních výkonů hostitelky Jitka Hosprová a houslových virtuosů Jaroslav Svěcený Maurizio Sciarretta. Více budeme sdílet v dalších příspěvcích, děkujeme umělcům za nezapomenutelný večer a vám za skvělou atmosféru. Naše Procházky uměním, z.s. si na 10.10.2023 připravily pro plzeňské publikum skutečnou lahůdku. Obdivovatelé houslí a houslařského umění se dočkali poprvé v Plzni dlouho připravované výstavy slavných evropských nástrojů, které pro náš festival zajistil a pod přísným dohledem dovezl, soudní znalec v oboru houslařství Jaroslav Svěcený. Nástroje zapůjčené ze soukromých sbírek byly vystaveny ve Staré synagoze v 16:30 pro veřejnost a Jitka Hosprová přivítala návštěvníky festivalové výstavy a zahájila tak komentovanou výstavu. Jaroslav Svěcený postupně představil nástroje slavných italských houslařů - Carlo Fernando Landolfi, Andrea Postacchini, Giovanni Battista Ceruti, Francesco Gobetti. Na výstavě byl i nádherný nástroj Jean-Baptisté Villaume věnovaný řádu Maltézských rytířů a také nástroje českých mistrů Špidlela a Pilaře oceněných na světových houslařských soutěžích. Součástí komentované prohlídky byly samozřejmě i zvukové ukázky a poutavé výpravě ní o jednom z nejzajímavějších lidských řemeslných umění. Zaplněná Stará synagoga nadšeným publikem využila i možnost prohlédnout si nástroje zblízka a o skvělé fotografie z mimořádného odpoledne se opět pro vás postaral Martin Juha Foto. Děkujeme Jaroslavu Svěcenému za jeho entuziasmus a nadšení pro obor a vám za skvělou návštěvu. Vaše první dáma české violy Jitka Hosprová


10.10. 2023, Plzeň /Stará synagoga/10:30 Koncert pro školy ,,Gran Duo"

Jitka Hosprová – viola, Maurizio Sciarretta / ITA - housle

V rámci dopoledního festivalového koncertu pro školy se představili v mezinárodním složení soubor ,, Gran Duo", který tvořil italský houslový virtuos a pedagog Maurizio Sciarretta a česká violová virtuoska Jitka Hosprová. Společně vystoupily na řadě významných evropských podií a tentokrát přiblížili nejmladšímu publiku v Plzni rozdílnost a zároveň zajímavé spojení těchto dvou smyčcových nástrojů. Součástí jejich koncertu bylo zajímavé povídání o slavných houslových osobnostech, houslařství a zajímavostech ze světa hudby pro housle a violu.


8.9.2023,10:30 a 18:00 Manětín / Kostel sv. Jana Křtitele/ ,,Potomci Marie Gabriely Lažanské "

Pod záštitou Kamila Hanuse, starosty města Manětín.


26.8.2023, 18.00 Dolní Bělá / Kostel Povýšení svatého Kříže/ ,, In modo camerale"

Pod záštitou Mgr. Martina Karlovce, starosty obce Dolní Bělá.


29.7.2023, 18.00 Nečtiny / Kaple sv. Anny / ,, Do mojí temnoty "

Pod záštitou pana starosty Ing. Jiřího Křemenáka.


7.7.2023, 18.00 Březín /Kostel sv. Bartoloměje/ ,, Kokořovci "

Pod záštitou pana starosty Ing. Jiřího Křemenáka.


21.6.2023, 18.00 Plasy /Kostel Nanebevzetí sv. Panny Marie/ ,,Plasy na věčné časy"

Pod záštitou paní Mgr. Evy Kantor Pořádkové, starostky města a ve spolupráci s Centrem Stavitelského dědictví.


6.6. 2023, 19.30 Plzeň /Kostel sv. Bartoloměje/

Koncert pod záštitou Jeho Eminence Biskupa Tomáše Holuba 


 11.5. 2023, 19.30 Praha / Zámek Trója /Bohemia-Luxembourg trio