27. 6. 2024 Dolní Bělá  10:30 a 18:00h
cs

CV - JITKA HOSPROVÁ PRVNÍ DÁMA ČESKÉ VIOLY

První dáma české violy
První dáma české violy
®
®

Jitka Hosprová ztělesnuje dynamické pojetí klasické hudby současné doby. Její vášnivý vztah k viole dává publiku jasně na vědomí existenci tohoto přehlíženého nástroje, přináší fascinující violovou literaturu a inspiruje skladatele ke komponování nových děl.

Vystudovala Konzervatoř v Plzni a Akademii muzických umění v Praze absolvovala u doc. Jana Pěrušky. K violovému mistrovsví ji po studiích dovedl legendární italský violový virtuóz Luigi Alberto Bianchi. Během studií získala cenné mezinárodní zkušenosti a ocenění nejen jako sólistka Vítězka Beethovenovy soutěže, držitelka ceny Martinů a jiné, ale také jako komorní hráčka . S Bennewitzovým kvartetem , jehož byla zakládající členkou, pracovala pod vedením světových špičkových kvartet - Amadeus kvartet, Alban Berg kvartet , Smetanovo kvarteto aj. Spolupráci završila v roce 1999 natočením CD s kvartety L . Janáčka , H .Krásy a Pavla Haase. Díky své kvalitě komorní hráčky je častým hostem přednímich českých kvartet – Janáčkovo kvarteto , Zemlínský kvartet, Wihanovo kvarteto, Martinů kvartet, Epoque – kvartet, Appolon kvartet . Společně s harfistkou Kateřinou Englichovou a lucemburským flétnistou Carlo Jahnsem založila v roce 2005 Bohemia Luxemburg trio, se kterým vystupuje v rámci Evropy a natočila 2 CD. Komorní spolupráci rozšířila v současnosti o Grand Duo s italským houslovým virtuozem Mauriziem Sciarrettou.

Jako sólistka se představila na řadě světových hudebních festivalů – Presenses , Rheingau Sommer, Kulturtage Dresden, Pražské jaro, Pražský podzim, Český Krumlov, české doteky hudby, Moravský Podzim, Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha, Ruse I .Festival, festival Santander a jiné. Zdobí ji solová debutová vystoupení v Londýně, Vídni, Paříži, Stockholmu, Římě, Miláně, Santiagu de Chile, Brazílii, Curitibě, Honk Kongu, Washingtonu D.C a New Yorku. Na svých koncertech se představila ve většině evropských zemích.

Pro český a francouzský rozhlas uskutečnila desítky nahrávek a live koncertů . Na svém kontě má řadu českých a světových premier skladeb pro violu. Skladatelé Zdeněk Lukáš, Zbyněk Matějů, Jiří Teml, Josef Vejvoda, Emil Viklický, Ladislav Kubík, Lukáš Hurník, Eduard Douša, Adam Skoumal, Michal Müller, Tomaž Svete a Gillaume Connesson ji věnovali své skladby. vydává cd u společnotí suprahon, arco diva, multisonic, Neos, Radioseris. V Březnu 2020 vychází její poslední CD u společnosti Supraphon – České Violové koncerty - Feld, Flosmann, Bodorová se symfonickým Orchestrem Českého Rozhlasu.

Jitka Hosprová vystupuje s předními českými a světovými orchestry - Vídenský rozhlasový orchestr ORF , Orchestre National de Lorrain , Orchestre de Pau , France chamber orchestra , Orchestre Anthanor Rome , Curitiba Symphony Orchetra , FOK, Symfonický Orchestr Českého rozhlasu , Slovenská Filharmonie , Státní filharmonie brno , Státní Filharmonie Košice , Janáčkova Filharmonie , Pražský komorní orchestr , Pražská komorní filharmonie , Collegium českých filharmoniků atd... Na koncertních podiích spolupracuje s významnými hudebními osobnostmi a interprety - Luigi Alberto Bianchi , Mario Hossen, Václav Hudeček , Ivan Ženatý , Štefan Margita , Phyllis Pancella , Filip Bandžak, Adam Skoumal, Dante Millozzi, Eric le Sage, Jitka Čechová, Ivo Kahánek, Ivo Varbanov, Lubomír Brabec, Ludmila Peterková, Martina Kociánová a další... S dirigenty – Vladimir Ashkenazy, Elli Jaffe-Israel, Bertrand de Billy-UK, Jacques Mercier- FR, Rastislav Štúr, Massimiliano Matesic, Miquel Ortega- ES, Leoš Svárovský, Ondřej Kukal, Jan Kučera, Tomáš Brauner, Gian Luigi Zampieri a další.

Jitka Hosprová je odborným asistentem na Pedagogické fakultě Západočeské Univerzity v Plzni a na svých zahraničních cestách vedla Masterclass – Hongkong, Brazílie, Paříž, Palermo, Santiago de Chile. Společně s nadačním fondem Milénium vyhledává a podporuje nejmladší české talenty.

Od roku 2012 je zakladatelkou a ředitelkou festivalu Procházky uměním.

hraje na český nástroj Petra Zdražila z roku 2012.


DISKOGRAPHY:

RHAPSODY - SLAVICKÝ, MARTINŮ, LUKÁŠ, BRITTEN, BODOROVÁ, MONTI (2001) ARCO DIVA

MARTINŮ/STAMITZ/LUKÁŠ,  JITKA HOSPROVÁ S PRAŽSKÝM KOMORNÍM ORCHESTREM (2005) ARCO DIVA

MOZART/DEBUSSY/JOLIVET/BEETHOVEN - BOHEMIA LUXEMBOURG TRIO (2006)

FELD/KALABIS/LUKÁŠ - BOHEMIA LUXEMBOURG TRIO S PRAŽSKÝM KOMORNÍM ORCHESTREM (2007) ARCO DIVA

QUATTRO PLAYS QUATTRO - BODOROVÁ, MÁCHA, LUKÁŠ: QUATTRO ORCHESTRA (2008) ARCO DIVA

MORPHEUS - DUO MORPHEUS: JITKA HOSPROVÁ VIOLA, MICHAL MAŠEK KLAVÍR REBECCA CLARKE/ARVO PÄRT/DARIUS MILHAUD: (2009) RADIOSERVIS

JA RA LAJ: ŠTEFAN MARGITA, JITKA HOSPROVÁ VIOLA A KATEŘINA ENGLICHOVÁ HARFA (BODOROVÁ A ROMSKÉ PÍSNĚ, 2009)

MONOLOGUE - BOŘKOVEC, VYCPÁLEK, KLUSÁK, SMOLKA (2011) SUPRAPHON

CHANSON DANS LA NUIT (SONG IN THE NIGHT) - JITKA HOSPROVÁ – VIOLA, KATEŘINA ENGLICHOVÁ – HARFA (2012) SUPRAPHON

TRANSFORMATIONS - JITKA HOSPROVÁ – VIOLA, LUBOMÍR BRABEC – KYTARA (2013) MULTISONIC

HINDEMITH- JITKA HOSPROVÁ – VIOLA, JITKA ČECHOVÁ – PIANO, PRAŽSKÝ KOMORNÍ ORCHESTRA (2014) SUPRAPHON

CZECH VIOLA CONCERTOS/ FELD , FLOSMAN, BODOROVÁ - JITKA HOSPROVÁ VIOLA, PRAGUE RADIO SYMPHONY ORCHESTRA( 2020 SUPRAPHON)