12.9./10:30 Plzeň/ Stará synagoga/19:00
cs

     11.5.2023, 19.30 Praha - Zámek Trója - Bohemia-Luxembourg trio

         VSTUPENKY -  REZERVACE

               Ing. Alena Výborná

E: alena.vyborna@prochazkyumenim.cz

Ceny vstupenek: 

Základní vstupné  750,- Kč 

Student, senior  650,- Kč  

Děti do 15 let zdarma 

Premium 900,- Kč 

Premium vstupenka - zahrnuje VIP místa v sále, welcome drink a setkání s umělci na vybraných koncertech. 

Změny v programu a účinkujících jsou vyhrazeny.

Bohemia Luxembourg trio

Trio tvoří dvě výrazné virtuosky z České republiky – violistka Jitka Hosprová a harfistka Kateřina Englichová – a uznávaný flétnista z Lucemburska Carlo Jans. Název tělesa odkazuje k historické vazbě obou zemí, které ve XIV. století sjednocoval jeden panovnický rod. Podnět ke vzniku jedinečného souboru dal před více než deseti lety velký podporovatel a obdivovatel české hudby Angličan Geoff Piper žijící v Lucembursku. Bohemia Luxembourg Trio má na svém kontě řadu unikátních nahrávek. Svým neobvyklým instrumentálním složením inspiruje soudobé skladatele k tvorbě původních děl, kterými rozšiřuje svůj bohatý repertoár.

Jitka Hosprová absolvovala Plzeňskou konzervatoř a Akademii múzických umění v Praze ve třídě doc. Jana Pěrušky. Působila v Benewitzově kvartetu, spolupracovala s proslulým italským violistou Luigi Albertem Biancchim. Coby sólistka vystoupila za doprovodu celé řádky světových orchestrů – např. Orchestre Lorain, Belgická filharmonie, Vídeňský rozhlasový orchestr, Česká filharmonie atd. Představila se na mnoha světových hudebních přehlídkách – mj. Presenses-Francie, Rheingau Sommer, Kulturtage Dresden, Pražský podzim, Pražské jaro. Snaží se iniciovat nové skladby či hledat pozapomenutá díla a tím tak prezentovat svůj vyvolený, avšak často posluchači přehlížený nástroj. Hraje na italskou violu z roku 1856 Andrea Postacchini a na český model Amati 1615 z roku 2010 Petra Zdražila.

Díky Fulbrightovu stipendiu dostala Kateřina Englichová možnost studovat na Curtisově institutu ve Filadelfii, USA. Na jednom pódiu se setkala s mnoha významnými umělci a soubory – ať už českými (Josef Suk, Ivan Ženatý, Pražákovo kvarteto, Wihanovo kvarteto, Haas Quartet atd.), či zahraničními (Mstislav Rostropovič, Eugenie Zukerman, Gerard Caussé, Cynthia Phelps atd). Několik let hrála s Filadelfským orchestrem. V roce 1998 debutovala v newyorské Weill Recital Hall v Carnegie Hall. Vedla mistrovské kurzy v USA, Kanadě, Hongkongu, Itálii a Lucembursku. Na svém kontě má více než 30 CD nahrávek, podstatnou část jejího repertoáru tvoří soudobé skladby, řada z nich byla napsána přímo pro ni. Je držitelkou mnoha cen z mezinárodních soutěží a současně také porotkyní v různých zahraničních soutěžních kláních. Hraje na harfu Lyon&Healy No.23 Gold a Lyon&Healy Black Electroacoustic.

Carlo Jans začal hrát na flétnu v sedmi letech, na housle ve dvanácti. Od roku 1984 je profesorem flétny a komorní hudby na Lucemburské konzervatoři, od roku 2002 do 2009 vyučoval také na hudební škole v německém Saarbrückenu. Od roku 2009 je členem komorního orchestru "Solistes Européens – Luxembourg". V roce 1988 založil letní kurzy, kde se během celé doby vystřídalo na 700 studentů z více než 36 zemí. Vedle právě zmíněné pedagogické činnosti je také flétnistou a dirigentem. Vystoupil se spoustou orchestrů, komorních ansámblů i s významnými flétnisty, jako například s Jean-Claudem Gérardem. V roce 2005 pro něj známý belgický skladatel Francois Glorieux napsal kus s názvem "Osm interludií" pro flétnu a smyčce. Jeho diskografie čítá více než 34 CD.

Interpreti:

Bohemia Luxembourg Trio

K. Englichová - harfa

J. Hosprová - viola

C. Jans /LUX - flétna


Program: 

L. van Beethoven - ,, Serenade " for Flute, Viola and Harp (1770-1827) arranged by Ami Maayani Allegro

Menuetto

Allegro molto

Andante con Variazioni

Allegro scherzando e vivace

Adagio, Allegro vivace a disinvolto

André Jolivet – Petite Suite pour flute, alto et harpe 1905- 1974

1 Prelude

2 Modere sans traper

3 Vivement

4 Allant

5 Final

Arnold Bax - Elegia Trio for Flute, Viola and Harp

Claude Debussy – Sonate pour flute, alto et harpe

1862-1918

1 Pastorale

2 Interlud

3 Final


Slavnostní zahajovací Procházka uměním Xl. ročníku festivalu představí mezinárodní souboru Trio Bohemia - Luxembourg, jehož spojení tří výrazných osobností vzniklo nejen spontánním zájmem o komorní hudbu, ale také s odkazem na společné historické propojení území z dob XIV. století, kdy oběma zemím vládl rod Lucemburků. Na program soubor zařadil významná komorní díla. Zazní slavná ,,Sonáta" pro trio Clauda Debussyho - jedno z posledních opusových skladatelových děl a také málo hraná Elegia romantického skladatele Arnolda Baxe. Soubor představí velmi zdařilou úpravu pro trio slavné ,,Serenády" D dur Op. 25 L. van Beethovena a hravou neoklasicistní Petit suit Andrého Jolivet