12.9./10:30 Plzeň/ Stará synagoga/19:00
cs

6.6.2023, 19.30  Plzeň /Kostel sv. Bartoloměje/

REZERVACE -VSTUPENKY

Ing. Alena Výborná

E: alena.vyborna@prochazkyumenim.cz

Ceny vstupenek:  550,- Kč / 450,- Kč 

 důchodci, studenti  300,- Kč 

Děti do 15 let zdarma 

Premium  700,- Kč

Premium vstupenka - zahrnuje VIP místa v sále, welcome drink a setkání s umělci na vybraných koncertech. 

interpreti: 

Jitka Hosprová - viola

Markéta Fassati - soprán

Collegium Českých filharmoniků


program: 

Georg Phillip Telemann: Concerto G major TWV 51:G9

George Friedrich Händel: ,,Lascia chio pianga"

Arie z opery ,,Rinaldo"

Otorhino Respighi: Antische Danze ed Árie Per Liuto

Paul Hindemith: Trauer music

Valentin Silvestrov: Suite for strings

Zdeněk Lukáš: Quis potest dicere Op. 346

Čtyři písně pro soprán, violu, smyčce a bubínek


Plzeňskou - letní část XI. Ročníku Procházek uměním otevře významné komorní těleso Collegium Českých filharmoniků se sólistkami Jitkou Hosprovou na violu a sopranistkou Markétou Fassati. Program je inspirován osobností skladatel Zdeňka Lukáše, který byl úzce spjat s Plzní, byl zakladatel sboru Plzeňská píseň a obohatil tak významným způsobem plzeňský hudební život. Z jeho pera vzešla skladba na objednávku Collegia Českých filharmoniků Quis potest dicere Op. 346 Čtyři písně pro soprán, violu, smyčce a bubínek na Šalamounovi verše. Kombinace repertoáru obou sólistek a Collegia nabízí nesmírně zajímavou dramaturgii, která bude zasazena do nově opravené lodě katedrály sv. Bartoloměje v Plzni. Vedle Z. Lukáše zazní slavná ,,Smuteční hudba" Paula Hindemitha nebo hudba ukrajinského skladatele Valentina Silvestrova. Dramaturgie koncertu reflektuje mimo jiné mezinárodní konflikt na Ukrajině a připomíná sbírku X. ročníku festivalu, která byla věnována na podporu ukrajinských umělců žijících na území ČR.

Jitka Hosprová ztělesňuje dynamické pojetí klasické hudby současné doby. Její vášnivý vztah k viole dává publiku jasně na vědomí existenci tohoto přehlíženého nástroje, přináší fascinující violovou literaturu a inspiruje skladatele ke komponování nových děl.

Vystudovala Konzervatoř v Plzni a Akademii múzických umění v Praze absolvovala u doc. Jana Pěrušky. K violovému mistrovsví ji po studiích dovedl legendární italský violový virtuóz Luigi Alberto Bianchi. Během studií získala cenné mezinárodní zkušenosti a ocenění nejen jako sólistka Vítězka Beethovenovy soutěže, držitelka ceny Martinů a jiné, ale také jako komorní hráčka . S Bennewitzovým kvartetem , jehož byla zakládající členkou, pracovala pod vedením světových špičkových kvartet - Amadeus kvartet, Alban Berg kvartet , Smetanovo kvarteto aj. Spolupráci završila v roce 1999 natočením CD s kvartety L . Janáčka , H .Krásy a Pavla Haase. Díky své kvalitě komorní hráčky je častým hostem předních českých kvartet – Janáčkovo kvarteto , Zemlínský kvartet, Wihanovo kvarteto, Martinů kvartet, Epoque – kvartet, Appolon kvartet . Společně s harfistkou Kateřinou Englichovou a lucemburským flétnistou Carlo Jahnsem založila v roce 2005 Bohemia Luxemburg trio, se kterým vystupuje v rámci Evropy a natočila 2 CD. Komorní spolupráci rozšířila v současnosti o Grand Duo s italským houslovým virtuózem Mauriziem Sciarrettou.

Jako sólistka se představila na řadě světových hudebních festivalů – Presenses , Rheingau Sommer, Kulturtage Dresden, Pražské jaro, Pražský podzim, Český Krumlov, České doteky hudby, Moravský Podzim, Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha, Ruse I .Festival, festival Santander a jiné. Zdobí ji sólová debutová vystoupení v Londýně, Vídni, Paříži, Stockholmu, Římě, Miláně, Santiagu de Chile, Brazílii, Curitibě, Honk Kongu, Washingtonu D.C a New Yorku. Na svých koncertech se představila ve většině evropských zemích.

Pro český a francouzský rozhlas uskutečnila desítky nahrávek a live koncertů . Na svém kontě má řadu českých a světových premiér skladeb pro violu. Skladatelé Zdeněk Lukáš, Zbyněk Matějů, Jiří Teml, Josef Vejvoda, Emil Viklický, Ladislav Kubík, Lukáš Hurník, Eduard Douša, Adam Skoumal, Michal Müller, Tomaž Svete a Gillaume Connesson ji věnovali své skladby. vydává cd u společnotí Suprahon, Arco diva, Multisonic, Neos, Radioseris. V Březnu 2020 vychází její poslední CD u společnosti Supraphon – České Violové koncerty - Feld, Flosmann, Bodorová se symfonickým Orchestrem Českého Rozhlasu.

Jitka Hosprová vystupuje s předními českými a světovými orchestry - Vídenský rozhlasový orchestr ORF , Orchestre National de Lorrain , Orchestre de Pau , France chamber orchestra , Orchestre Anthanor Rome , Curitiba Symphony Orchetra , FOK, Symfonický Orchestr Českého rozhlasu , Slovenská Filharmonie , Státní filharmonie brno , Státní Filharmonie Košice , Janáčkova Filharmonie , Pražský komorní orchestr , Pražská komorní filharmonie , Collegium českých filharmoniků atd... Na koncertních podiích spolupracuje s významnými hudebními osobnostmi a interprety - Luigi Alberto Bianchi , Mario Hossen, Václav Hudeček , Ivan Ženatý , Štefan Margita , Phyllis Pancella , Filip Bandžak, Adam Skoumal, Dante Millozzi, Eric le Sage, Jitka Čechová, Ivo Kahánek, Ivo Varbanov, Lubomír Brabec, Ludmila Peterková, Martina Kociánová a další... S dirigenty – Vladimir Ashkenazy, Elli Jaffe-Israel, Bertrand de Billy-UK, Jacques Mercier- FR, Rastislav Štúr, Massimiliano Matesic, Miquel Ortega- ES, Leoš Svárovský, Ondřej Kukal, Jan Kučera, Tomáš Brauner, Gian Luigi Zampieri a další.

Jitka Hosprová je odborným asistentem na Pedagogické fakultě Západočeské Univerzity v Plzni a na svých zahraničních cestách vedla Masterclass – Hongkong, Brazílie, Paříž, Palermo, Santiago de Chile. Společně s nadačním fondem Milénium vyhledává a podporuje nejmladší české talenty. Od roku 2012 je zakladatelkou a ředitelkou festivalu Procházky uměním. Hraje na český nástroj Petra Zdražila z roku 2012.


Markéta Fassati - soprano

Sopranistka Markéta Fassati se narodila v Praze, kde také vystudovala operní zpěv na Akademii múzických umění. Je dcerou známého českého dirigenta, sbormistra a hudebního pedagoga Prof. Lubomíra Mátla. Markétin neobyčejně rozsáhlý repertoir obsahuje pestrou škálu stylů od baroka (CD Alchymist, 2018) přes romantismus, písňovou tvorbu až po operní árie (CD Emozioni, 2017). Paralelně s tím se úspěšně věnuje i jiným žánrům, jako je filmová hudba (CD Simple Thing, 2015) i jazz a swing (CD Perfect Day, 2016). Markétin příjemný, sametový soprán a kouzlo osobnosti je důvodem jejího častého vystupování na prestižních společenských akcích v ČR i v zahraničí.

Markéta Fassati je laureátka několika mezinárodních soutěží, jako například Emmy Destinn Competition (Londýn) nebo Ad homorem Mozart (Praha). Pěvecky zahajovala slavnostní otevření Českého Domu v Londýně během Olympijských her. Během své úspěšné profesionální kariéry se představila na českých i světových operních a koncertních scénách. Za ty nejvýznamnější domácí jmenujme Národní divadlo v Praze, Státní Operu Praha, Rudolfinum, Pražský Hrad - Španělský sál, Smetanovu síň v Obecním Domě v Praze, Divadlo J. K. Tyla v Plzni. V zahraničí vystupovala jak v Evropě (např. v Itálii, Velké Británii, Německu, Rakousku, Polsku, Holandsku, Chorvatsku a na Maltě),tak v Rusku či Ásii (v Číně, Japonsku) a USA. 

Markéta Fassati svým hlasem okouzlila publikum na mezinárodních festivalech jako je Pražské Jaro, MHF Český Krumlov, České Doteky Hudby, Menhir Festival (Švýcarsko), Wexford Opera Festival (Irsko) nebo Al Bustan (Libanon). Zpívala pod uměleckým vedením významných dirigentů jakými jsou J. Bělohlávek, L. Mátl, D. Jurowski, J. Shearman, J.-L. Tingaud, H. Griffiths, F. Kan, R. Hugo, P. Altrichter, P. Vronský, L. Svárovský a další.

Opakovaně spolupracuje s prestižními hudebními tělesy jako je Orchestr Národního Divadla, Český Národní Symfonický Orchestr, Filharmonie Brno, Plzeňská filharmonie, PKF-Prague Philhamonia, Filharmonie Hradec Králové, Beppu Symphonic Orchestra Japan, Staatsphilharmonie Cluj, Fassati Enemble, Collegium Marianum, Vivaldi Orchestra Praga, Ensemble Martinů, Beethoven Trio nebo Virtuosi Pragenses.

Markétinou vášní je také moderování. Je vyhledávána především pro svůj přirozený projev a širokou slovní zásobu. Uvádí umělecká setkání, koncerty, výstavy  či kongresy v češtině, angličtině a italštině. 

Collegium českých filharmoniků

Repertoár Collegia českých filharmoniků založeného v roce 1995 zahrnuje dila od baroka po současnou hudbu. Rozhlasové snímky zachycují Collegium v repertoáru 18. a 20. století. Uměleckým vedoucím souboru je Jaroslav Kroft.

Studoval na Pražské konzervatoři u profesora Lubomíra Malého. Zájem o komorní hru ho vedl k sestavení souboru Collegium českých filharmoniků, s nímž již 25 let koncertuje doma i v zahraničí. Ve dvouletých intervalech absolvuje pravidelně turné po Japonsku, kde vystupuje ve stejných sálech jako Česká filharmonie. Již deset let působí jako hlavní host festivalu Berlin-Prag na šesti koncertech ročně. Spolupracuje s různými českými sólisty, jako jsou Jana Boušková, Olga Jelínková (nynější sólistka Saarrbrucken Opera) Václav Hudeček, Lubomír Brabec, Jitka Hosprová, Eva Urbanová a další.

Spolupracoval na několika významných nahrávkách u firem jako Supraphon, Sony, Venkow, Arc Music, Waldmann a Artesmon. V Českém rozhlase premiéroval skladby Jana Nováka, Zdeňka Lukáše, Ivana Kurze. Obdržel multiplatinovou desku za album Proměny, jehož nahrávání se zúčastnil se skupinou Čechomor.